Jeszcze niedawno wydawało się, że zdalna praca, szkoła czy porada lekarska online to abstrakcja. Rok 2020 zmienił nasze podejście do mobilności, gotowania czy spędzania wolnego czasu. W naszych domach to właśnie kuchnie wysunęły się na pierwszy plan, jeszcze bardziej niż do tej pory stając się codziennym centrum dowodzenia i nierzadko zmieniając swoje wyjściowe funkcje. Przyjrzyjmy się, które z nowych, kuchennych trendów zostaną z nami na dłużej.
1. Jedna kuchnia- dziesiątki funkcji
Tradycyjne pojmowanie kuchni jako pomieszczenia, w którym tylko przygotowujemy posiłki już dawno odeszło w niepamięć. Dzisiejsza kuchnia - serce domu, jest często miejscem niekończących się rozmów przy herbacie, najlepszych imprez, a coraz częściej… główną przestrzenią nauki i pracy! Z domowego, kuchennego „biura” często korzystają wszyscy członkowie rodziny – wiele pracowników przeszło na tryb pracy zdalnej, dzieci i studenci mają zajęcia online. Jedno jest pewne – kuchnia tętni życiem, a zachodzące zmiany w jej funkcjonowaniu mogą zostać z nami na długo. Dlatego warto zastanowić się nad poprawą jej funkcjonalności oraz wyposażenia, żeby w pełni korzystać ze wszystkich atutów tego pomieszczenia. Z pewnością należy zadbać o miejsce, przy którym się to wszystko odbywa – duży wygodny stół, który rano służyć nam będzie jako miejsce pracy i nauki, a wieczorem stanie się miejscem rozmów, relaksu i wspólnych posiłków. Bo gdzie indziej, jak nie przy rodzinnym stole mogłyby kumulować się wszystkie sprawy codzienności?
2. Przestrzeń do przechowywania
Chyba wszyscy zgodzą się z taką zależnością: im więcej osób w pomieszczeniu - tym więcej przedmiotów i większy bałagan. Na ratunek idą wracające do łask spiżarnie, schowki oraz dodatkowe miejsca do przechowywania. W mniejszych kuchniach dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie przestrzeni do sufitu, przez co zyskujemy dużo więcej przestrzeni magazynowej. W większych mieszkaniach i domach, gdzie możemy pozwolić sobie na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem będzie spiżarnia lub wydzielony schowek. A co z przechowywaniem jedzenia? Firmy oferują przeróżne możliwości – od lodówek podblatowych dla osób, które nie są zwolennikami gotowania i nie potrzebują zbyt dużo miejsca do przechowywania, po wolnostojące lodówki typu side by side, które sprawdzają się w kuchniach dla dużej rodziny. Popularność zyskują także osobne zamrażarki – idealne rozwiązanie dla osób, które lubią mieć we własnym domu zapasy żywności.
3. Ciche urządzenia kuchenne
Nie tylko bałagan w kuchni może być źródłem frustracji i wpływać negatywnie na stopień skupienia. W przypadku, gdy salon i kuchnia stanowią jedno wspólne pomieszczenie warto wziąć pod uwagę izolację akustyczną urządzeń. Może nie wydaje się to szczególnie istotne w momencie przygotowywania posiłków czy podczas spotkań z przyjaciółmi. Jednak po ciężkim dniu, gdy chcemy poczytać książkę, poćwiczyć jogę czy obejrzeć film, z pewnością docenimy cichą pracę naszych sprzętów. Innym przykładem może być wyżej wspomniany „kuchenny home office”, gdzie poziom hałasu wpływa na naszą efektywność. Wybierając sprzęt kuchenny warto więc zwracać uwagę, aby w domu znajdowały się urządzenia o możliwie najniższej emisji dźwięków - w szczególności te, które działają bez przerwy. Warto tu wspomnieć, że najcichsza lodówka w ofercie Liebherra to tylko 34 dB.
4. Wysoka jakość warta swojej ceny
Producenci dokładają największych starań, żeby poprawić komfort naszej codzienności, co nabiera znaczenia szczególnie w dzisiejszych czasach, w których większość czasu spędzamy we własnym domu. Zmiany naszego stylu życia przekładają się także na sposób użytkowania naszej codziennej przestrzeni. Możemy jednak dojść do wniosku, że jakość wybieranych przez nas produktów ma znaczenie! Wspomniany wyżej poziom hałasu to tylko jeden z licznych przykładów. W związku z pracą i nauką zdalną korzystamy często z naszych własnych urządzeń, zwiększają się także rachunki za prąd. Często sprzęty niskiej jakości zużywają dużo więcej energii, co wpływa negatywnie zarówno na środowisko jak i… nasz portfel. Pracując z domu powinniśmy także zadbać o nasze stanowisko, a przede wszystkim o ergonomię i wygodę. Pamiętajmy – jakość ma znaczenie!