Mimo że od ponad dziesięciu lat pomagamy ludziom urządzić ich wymarzone wnętrza, pytania o sprzęty do kuchni, zawsze wzbudzają największe dyskusje. Szczerze przyznaję, że nie nadążam za zawrotnym postępem technologii w tej dziedzinie. Zawsze, ale to zawsze, pomagając klientowi w doborze chłodziarki, okapu czy kuchenki wybieram się do salonu firmowego, w którym mogę liczyć na rzetelną prezentację najnowszych sprzętów. Sama kiedyś byłam typem klasycznego niedowiarka i na widok urządzeń z wyższej półki cenowej- żartobliwie pytałam, czy ten piekarnik ma funkcję prania i prasowania. O Mamo! Jaka byłam nieświadoma. Na szczęście, trafiłam na swojej drodze na mądre głowy, które uzmysłowiły mi, że gadżety i wyposażenie sprzętów AGD, znacznie podnoszą komfort naszego życia. Co ważne, nowoczesne sprzęty są obecnie dostępne w różnych wariantach budżetowych.
Mówi się, że kuchnia to serce domu, dlatego tak ważne jest, żeby była funkcjonalna, ergonomiczna i taka, w której aż chce się gotować. Zachęcam Was do skorzystania z usług projektanta, który pomoże uniknąć błędów przy projektowaniu kuchni i dobierze materiały, kolory, tworząc spójną wizję. Jeśli jednak zdecydujecie się sami podjąć wyzwanie, pamiętajcie, że nie ma jednej recepty na kuchnię idealną, ale dam Wam kilka rad, które na pewno ułatwią projektowanie swojej wymarzonej przestrzeni.
Tworząc projekt, najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić nie estetyce, a ergonomii rozwiązań, czyli zachowaniu odpowiednich wymiarów i odległości, które ułatwią korzystanie z kuchni.
Najlepiej, gdy najbliżej wejścia znajdzie się lodówka, dzięki temu sprawniej rozpakujemy do niej zakupy. Od lodówki najczęściej zaczynamy też gotowanie, wyjmując i odkładając na blat obok produkty spożywcze. Dalej powinien znaleźć się zlewozmywak, a obok jak najwięcej miejsca do przygotowania potraw. Kluczową w kuchni jest strefa gotowania, w tym miejscu powinna znaleźć się płyta gazowa lub indukcyjna z umieszczonym nad nią okapem, a obok minimum 40 cm miejsca na blacie na odłożenie przygotowanych dań. Ustawienie najważniejszych sprzętów zgodnie z zasadami trójkąta roboczego i zachowanie odpowiednich odległości sprawi, że korzystanie z kuchni będzie wygodne i przyjemne. Te zasady powinny być zastosowane w każdej kuchni, a dzięki różnorodności sprzętów AGD jest to możliwe, nawet w niewielkiej przestrzeni. Projektując aneks kuchenny w kawalerce, można wybrać lodówkę i zamrażarkę podblatową, zyskując więcej blatu roboczego.
Natomiast w kuchni dla dużej rodzinny lepiej sprawdzi się lodówka side by side. Często pojawia się też dylemat: lodówka w zabudowie czy wolnostojąca? Podpowiadam: to zależy od wnętrza i naszych potrzeb. Jeśli do zaaranżowania mamy aneks kuchenny to warto zastanowić się nad lodówką w zabudowie i rozwiązaniami, które ukryją inny sprzęt AGD, np. zabudowana zmywarka, czy okap. Jest to szczególnie ważne w niewielkich przestrzeniach, gdzie różnorodność kolorów i elementów mogłaby przytłoczyć wnętrze. Technologia idzie do przodu, a sprzęty AGD do zabudowy nie różnią się funkcjonalnością od tych wolnostojących. Co więcej, są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić odpowiednią, dolną wentylację urządzenia bez ryzyka uszkodzenia samego sprzętu lub szafek kuchennych. Aby ułatwić korzystanie, front meblowy montowany jest bezpośrednio do drzwi lodówki.
Minusem sprzętu AGD w zabudowie jest nieco wyższa cena i trudniejszy montaż, który wymaga pomocy fachowców i wykonania odpowiedniej zabudowy meblowej. W przypadku wyboru wariantu wolnostojącego możemy cieszyć się działającą lodówką niemal od razu po wypoziomowaniu urządzenia i podłączeniu do prądu. Warto pamiętać, że wolnostojąca lodówka zajmuje nieco więcej miejsca, a w wersji z automatyczną kostkarką wymaga także podłączenia wody.
Wybierając sprzęt AGD, zwracajcie uwagę na gwarancję i jakość wykonania poszczególnych elementów, w końcu to urządzenia na lata. Warto wybrać się do salonu firmowego, aby sprawdzić i przekonać się, które z proponowanych przez producentów rozwiązań są dla nas najodpowiedniejsze. Otrzymacie tam nie tylko fachową pomoc, ale również będziecie mogli obejrzeć urządzenia zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Kupując sprzęt chłodniczy w studiu mebli kuchennych możecie skorzystać z darmowej opcji przedłużenia gwarancji na niego aż do 5 lat.
Ważnym aspektem przy wyborze sprzętu AGD jest klasa energetyczna urządzeń, która świadczy o ilości pobieranej energii elektrycznej, a tym samym wysokością rachunków za prąd. Wybierając urządzenia w najwyższej klasie energetycznej jednorazowo poniesiemy większy koszt, natomiast comiesięczne opłaty za media będą mniejsze niż w przypadku sprzętów o niższej klasie.
Projektując wnętrza zauważam, że klienci częściej pytają także o inne, bardziej nietypowe sprzęty AGD niż lodówka, płyta, czy piekarnik. Rozwiązania, kiedyś zarezerwowane głównie dla restauracji i hoteli, coraz chętniej stosujemy także w domach. Takim przykładem może być chłodziarka do wina. Wewnątrz urządzenia utrzymywana jest stała temperatura, która zapewnia najlepsze warunki do przechowywania, a my możemy się cieszyć odpowiednio schłodzonym winem. Możemy wybrać winiarki jednostrefowe lub z różnymi strefami temperatur, np. Liebherr ma takie w swojej ofercie. Już tłumaczę, czym to się różni. Jeśli przechowujemy różne gatunki win, to możemy ustawić w jednym urządzeniu inną temperaturę w zależności od rodzaju wina. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość ustawienia butelki w chłodziarce pod kątem. Dlaczego? Właśnie dlatego, by po wypiciu lampki ulubionego wina można było wstawić ją bezpośrednio do chłodziarki i poczekać do następnej okazji.
Mam nadzieję, że udało mi się Wam nieco przybliżyć temat kuchennego sprzętu AGD i wybierając urządzenia do Waszego domu, zwrócicie uwagę na ciekawe rozwiązania i technologiczne nowinki.