Zestawienie czerni i bieli to zdecydowanie ponadczasowy trend w projektowaniu wnętrz. Duet ten sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu, nadając wyrazisty i szykowny charakter. Czarno-białe aranżacje dają wrażenie przestrzenności i poczucie równowagi. Połączenie tych dwóch kontrastowych kolorów daje wiele możliwości. Jest bardzo efektowne, a zarazem bardzo bezpieczne - tworząc bazę w tych dwóch barwach mamy nieograniczone pole do manewru przy wyborze dodatków.
Biało-czarne wnętrza to także prosty trik, aby nadać mieszkaniu efektowny i oryginalny wygląd na własną rękę, bez pomocy projektanta. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, a efekt jest murowany!
BAZA
Od ogółu do szczegółu - na początek baza, czyli wykończenie ścian i podłóg. Wybór jasnych, białych ścian pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń, a także będzie stanowić idealne tło zarówno dla dodatków jak i mebli. Jednak pamiętajmy – biel bieli nierówna! Odpowiednio dobrany odcień pozwoli uzyskać zamierzony efekt – przytulnego wnętrza, czy też bardziej surowej przestrzeni. Biel może pojawić się także na podłodze. Jest to dosyć nieoczywiste rozwiązanie, ale zyskuje coraz więcej zwolenników. Białe wykończenie posadzek często stosowane jest we wnętrzach, w których króluje minimalizm, zgodnie z ideą nurtu „mniej znaczy więcej”. Jeżeli wolimy bardziej przytulne wnętrza warto pamiętać, że czarno-białe aranżacje dobrze komponują się z naturalnym drewnem - naturalne materiały optycznie ocieplają przestrzeń.
DOBÓR FAKTUR I MATERIAŁÓW
Aby uniknąć monotonii warto też zwrócić uwagę na dobór faktur i materiałów. Inny w odbiorze będzie stół drewniany barwiony na czarno, a stół wykonany z metalu. Inaczej prezentować się będzie biała kuchnia wykonana w macie i w połysku. Urozmaiceniem może być także sposób ułożenia płytek ściennych i podłogowych albo zastosowanie wzorzystej tapety. Możliwości jest mnóstwo, jednak trzymając się podstawowej gamy kolorystycznej unikniemy wrażenia przesytu i chaosu.
DODATKI
Wnętrza w czarno-białej odsłonie pięknie uzupełnią rośliny – zieleń w mieszkaniu nie tylko pozytywnie wpływa na wygląd i charakter pomieszczeń, ale też poprawia wilgotność powietrza oraz samopoczucie mieszkańców. Natomiast dodatki z naturalnych materiałów, takie jak dywan z juty, rattanowe kosze czy lniane zasłony, ocieplą wizualnie wnętrze, a także wpłyną pozytywnie na jego akustykę.
KUCHNIA W RÓŻNYCH ODSŁONACH
Mogłoby się wydawać, że urządzenie kuchni w biało-czarnych barwach to bezpieczne, oczywiste i banalne rozwiązanie. Nic bardziej mylnego! Kolory te dają szeroką gamę aranżacji także w przypadku tego pomieszczenia. Możemy zarówno łączyć barwy w zrównoważonej proporcji, ale też postawić na przewagę jednej z nich lub całkowicie się do niej ograniczyć.
Coraz częściej powstają monochromatyczne kuchnie, w których zarówno fronty, wykończenie blatu oraz sprzęty są w tym samym kolorze. Producenci ułatwiają nam zadanie i oferują sprzęty w różnych wersjach kolorystycznych. Przykładowo Liebherr regularnie wzbogaca linię urządzeń DesignEditions, wyróżniające się różnym wykończeniem i kolorystyką, aby odpowiedzieć na zmieniające się potrzeby i aktualne trendy. Ciekawym produktem jest także chłodziarka do wina do zabudowy w białym kolorze, która idealnie sprawdzi się w białej kuchni.
Innym, równie ciekawym sposobem na aranżację kuchni może być biała zabudowa z czarnymi akcentami – sprzętem AGD, baterią lub lampami. Można też „zaszaleć” i zdecydować się na akcent w formie uchwytów meblowych w ciekawym kształcie lub innym kolorze. W takiej odsłonie dobrze sprawdzi się drewniany blat – naturalna, niejednolita faktura dobrze komponuje się w kontraście z jednolitą powierzchnią.
Czerń i biel to ponadczasowa klasyka, nie bójmy się więc tego kontrastowego zestawienia. Aranżacja w tych barwach oferuje nam mnóstwo możliwości i pasuje do każdego stylu. Co więcej, pozwala nam nawet różne style mieszać i tworzyć ciekawe, eklektyczne wnętrza! Przeciwieństwa się przyciągają, a to zestawienie zdecydowanie potwierdza regułę.