Nie lubię częstych wizyt w marketach. Jako pracująca mama dwójki dzieci nie mam czasu na codzienne zakupy. Od lat stosuję metodę planowania posiłków na tydzień z góry i dostosowuję do tego harmonogram zakupu żywności. Wiąże się to oczywiście z właściwym przechowywaniem, także w lodówce. Znam upodobania kulinarne mojej rodziny, dlatego też łatwo mi podejmować decyzje zakupowe, bez strachu, że zmarnuję dużo jedzenia. Jestem uporządkowana i taki opracowany schemat bardzo pomaga mi w codziennych zmaganiach.
A zatem jak postępować, aby jedzenie w lodówce dłużej zachowało swoją świeżość? Czy wiesz, że nie jest bez znaczenia to, w jakim miejscu w lodówce trzymasz owoce, a w jakim nabiał? W chłodziarce występują różnice temperatur, dlatego tak istotne jest odpowiednie ułożenie produktów.
Podzielę się kilkoma prostymi pomysłami na organizację lodówki, które stosuję na co dzień. Z pewnością wpłyną na jakość przechowywanych przez Ciebie produktów, pomogą Ci w planowaniu zakupów – a tym samym zaczniesz oszczędzać pieniądze.
Przy układaniu produktów bierz pod uwagę optymalną temperaturę ich chłodzenia
Najcieplejszym miejscem w lodówce Liebherr CNkw 4313 są drzwi. Panuje tam temperatura około 10 °C. To miejsce na produkty, które wymagają jedynie lekkiego schłodzenia. Przechowuj tam masło, soki, dżemy czy musztardę. Około 7 °C występuje na najwyższej półce w lodówce. Tam trzymaj produkty o długim terminie ważności i to, co nie zmieściło się na drzwiach. W środkowej części lodówki przechowuj nabiał i wędliny, a w szufladach warzywa i owoce. Pamiętaj, aby wyjąć je wcześniej z folii.
Wybierz lodówkę z DuoCooling
Dzięki dwóm oddzielnie regulowanym obiegom chłodniczym DuoCooling, temperaturę w chłodziarce i zamrażarce można ustawić całkowicie niezależnie od siebie. Pomiędzy obiema komorami nie dochodzi do wymiany powietrza, co zapobiega przenoszeniu się zapachów i wysychaniu produktów. Co więcej, jeśli planujesz dłuższe wakacje, możesz opróżnić i odłączyć chłodziarkę, a zamrażarka nadal może pracować.
Wprowadź podziałki
To ma szczególne znaczenie w przypadku szuflady na owoce i warzywa. Ten pakowny pojemnik w lodówce Liebherr CNkw 4313 potrafi przyjąć naprawdę duże ilości produktów. Podziel szufladę mniejszymi pojemnikami. Owoce nie będą obijały się o siebie. Łatwiej i szybciej odnajdziesz właściwy produkt, gdy będą posegregowane.
Przechowuj żywość w szklanych pojemnikach
Są takie produkty, które wymagają szczególnej dbałości o sposób przechowywania, aby spowolnić rozmnażanie się szkodliwych bakterii i mikroorganizmów. Dlatego ser przechowuj zawsze w osobnym, zamkniętym pojemniku. Do naczynia z serami możesz włożyć kostkę cukru, a wchłonie ona wytwarzaną przez nie wilgoć. Truskawki, winogrona czy rzodkiewki trzymane w szczelnych pojemnikach dłużej zachowują jędrność. Pamiętaj, aby nie zamykać hermetycznie wędlin. Niezwykle rzadko wędliny pakowane są w pergamin. A to właśnie pergamin jest idealnym opakowaniem. Nawet cienka folia spożywcza sprawdza się znacznie gorzej, ponieważ odcina dostęp powietrza i produkty zaczynają pleśnieć.
Eat me first
Wprowadzenie koszyka z taką naklejką przypomni o produktach, które należy zjeść w pierwszej kolejności, gdyż kończy się ich data przydatności do spożycia lub tracą świeżość. Dobrym pomysłem jest umieszczenie go w dolnej części lodówki, żeby były bardziej widoczne i dostępne również dla dzieci. Przy okazji możesz opowiedzieć dzieciom o tym, jak ważne jest, aby nie marnować jedzenia czy wody. To też okazja na lekcję ekonomii i ekologii, szacunku do pracy i pieniądza.